Kubová na MS 2x v semifinále, Franta vylepšil český rekord

Simona Kubová na mistrovství světa opět potvrdila roli české plavecké jedničky. V korejském Gwangju se jako jediná z českých plavců dokázala probojovat do odpoledních bojů dvakrát – na 50 a 100 metrů znak. Na stovce jí dělilo od postupu do finále pouhých 8 setin. V dobré formě se představil i Tomáš Franta, který znova vylepšil český rekord na 100 metrů znak.

Prvním startem pro Simonu Kubovou byla štafeta na 4x100 metrů kraul, ve které se společně s Barborou Seemanovou, Annou Kolářovou a Anikou Apostalon umístily v čase 3:40,78 na jedenáctém místě, což české štafetě zajistilo účast na následujících olympijských hrách. Kubová plavala druhý úsek s časem 55,50.

Další den již nastoupila do prvního individuálního závodu, do nejoblíbenější stovky znak. Z rozplaveb postoupila s přehledem v čase 59,95 z osmého místa. V odpoledním semifinále čas ještě vylepšila na 59,79 a skončila na devátém místě se ztrátou pouhých 8 setin na finále. „Doufala jsem v trochu lepší čas, chtěla jsem plavat na úrovni osobáku. Možná obrátka mohla být rychlejší a měla bych i třešničku na dortu v podobě finále, ale i tak jsem s devátým místem spokojená,“ řekla Kubová.

Další kvalitní výsledek zaznamenala na poloviční trati. Nejprve opět bez nejmenších potíží postoupila do semifinále, tentokrát ze sedmého místa za čas 28,00. I tentokrát svůj výkon dokázala ještě vylepšit, na finále to však opět bohužel nestačilo – obsadila konečné desáté místo v čase 27,91. „Myslím, že se mi v závodě povedlo asi všechno,“ řekla Kubová s tím, že těsný nepostup do finále ji ani příliš nemrzel – „Padesátka je zkrátka o strašných maličkostech a je čím dál vyrovnanější. Podobně jsem na tom byla i na loňské krátké Evropě, tam kdybych byla o sedm setin rychlejší, jsem čtvrtá a s mým časem jsem byla až jedenáctá.“

Od svého posledního startu, závodu na 200 metrů znak, postup do semifinále příliš neočekávala, chtěla především dobrý čas, aby se přiblížila olympijskému limitu (ten má již od dubna zajištěný na stovce). Nakonec doplavala devatenáctá v čase 2:11,29 a od postupu ji dělilo jen 21 setin. Po závodě pak byla velmi spokojená. „Jsem naprosto nadšená, protože jsem už hodně dlouho neplavala dvoustovku takhle rychle. Dost to bolelo, jsem spíš sprinterka a není pro mě jednoduché nastavit tempo na první stovce tak, aby mi zbylo dost sil i do té druhé.“

Franta opět vylepšil český rekord

Také Tomáš Franta odstartoval šampionát svou nejoblíbenější disciplínou – 100 metrů znak. Zaplaval čas 54,16, kterým vylepšil vlastní český rekord o šestnáct setin a skončil dvacátý. Od šestnáctého místa ho dělilo třináct setin, od postupu do semifinále ale nakonec pouhých devět, protože z rozhodnutí pořadatele postoupilo o dva plavce více. I přes vylepšený český rekord ale nebyl z výkonu příliš nadšený. „Rekord je fajn, ale jel jsem sem s úplně jiným cílem. Chtěl jsem se víc přiblížit a v ideálním případě i splnit olympijský limit, což se mi nepodařilo. Mrzí mě to, chtěl jsem plavat lépe, ale mám ještě dost času, abych limit zaplaval,“ uzavřel s nadějí Tomáš Franta. K pokoření olympijskému limitu nyní schází ještě 31 setin.

Dalším závodem pro Frantu byla znaková dvoustovka, na kterou se podobně jako Kubová příliš nespecializuje. Úvod závodu rozjel nebojácně a na úrovni postupu do semifinále, nastolené tempo ale nevydržel a nakonec doplaval sedmadvacátý v čase 2:00,52, kousek na svým osobním rekordem. „Od dvoustovky jsem neměl žádná očekávání. Na dvoustovku jsem neměl takovou vytrvalost, závěrečná příprava byla směřována na sprinty, na padesátku a stovku,“ řekl po doplavání závodu Franta.

Na svůj poslední start se Tomáš Franta velmi těšil, chtěl vylepšit osobní a zároveň i český rekord. Jenže časem 25,69 doplaval až jednatřicátý. „Chtěl jsem si udělat v posledním závodě radost, jenže mi to zase nevyšlo,“ a dodal jeden z důvodů – „Dvakrát jsem narazil do dráhy, jednou jsem o ni zavadil prstem a jednou bokem. Docela mě to štve, stává se mi to bohužel docela často, asi se až moc soustředím na plavání podle stropu, abych udržel směr.“