Kubová v českém rekordu na Mezinárodní plavecké lize

Simona Kubová se mezi 16. říjnem a 15. listopadem zúčastnila Mezinárodní plavecké ligy (angl. International Swimming League – ISL). Celá soutěž byla tvořena čtyřmi koly základní části, kdy vždy soutěžily proti sobě čtyři týmy. Následně nejlepší osmička postoupila do jednoho ze dvou semifinále, z kterého opět dvě nejlepší družstva postoupila do finále.

Liga se plavala, na rozdíl od loňského roku, kdy se týmy střetli na několika místech v Evropě i USA, kompletně v Duna Aréně v Budapešti a byla doprovázena silnými opatřeními. Sportovci se museli nechat pravidelně testovat a nesměli téměř vycházet z hotelu. Také v hotelu museli bydlet samostatně na pokoji, stejně tak jako pobývat v jídelně mohl pouze jeden člověk u stolu.

Po loňském roce, kdy Simona reprezentovala americký DC Trident, letos bojovala v barvách zelenočerných Tokyo Frog Kings (tokijští žabí králové). Tým byl veden generálním manažerem, bývalým olympijským vítězem a světovým rekordmanem na 100 a 200 prsa, Kósukem Kitadžimou.

V prvním kole se Simonin tým potkal s americkými Los Angeles Current a Toronto Titans a italskými Aqua Centurions. Simona zde zasáhla do kraulové i polohové ženské štafety, společně se znakovou 50 a 100. Zahájila kraulovou štafetou na 4x 100 m, kdy finišovala tokijské „béčko“ na sedmém místě. Následně plavala znakovou 50, kdy po velmi náročné tréninkové přípravě předvedla čas 26,74 s a ve velmi kvalitně obsazené disciplíně obsadila 5. místo. Další Simoninou disciplínou byla polohová štafeta na 4x 100 m. Zde Simona rozjížděla znakovým úsekem, kdy předávala na 4. místě, které její štafetě patřilo i v závěru hned za týmovými kolegyněmi. Závěrečnou disciplínou byla znaková 100, kdy dokázala zaplavat velmi kvalitní čas a obsadila 4. místo. Tokijští v tomto „zápase“ obsadili 2. místo a odstartovali do soutěže velmi kvalitně.

V druhém kole čekaly na Žabí krále tými americké LA Current a DC Trident, společně s britským London Roar. Zde tokijští trenéři začali taktizovat a získat maximum bodů ve štafetách, proto Simona neplavala znakovou 50. Zahájila tedy opětovně kraulovou štafetou, kdy se posunula na třetí úsek, celkově štafeta skončila šestá. Poté následovala štafeta polohová, kde Simona opět plavala znakový úsek, přičemž její štafeta skončila na skvělém druhém místě. Na závěr se představila na znakové 100, kde obsadila krásné 3. místo. Na stejné umístění dosáhl v celkovém součtu i celý tým.

Třetí „zápas“ byl opět s obměněnými soupeři, kdy zůstali London Roar a ze Spojených států pak přibyly týmy Cali Condors a New York Breakers. Co se Simoniných disciplín týče, třetí kolo znamenalo návrat k normálu, a tedy dvě štafety a dvě znakové disciplíny. Podobně jako v předchozím závodě, Simona plavala v kraulové štafetě třetí úsek, přičemž svým výkonem pomohla k sedmému místu. Ve znakové padesátce dohmátla ve stále se zlepšujícím čase čtvrtá. Polohovou štafetu rozjela kvalitně na pátém místě, avšak její týmové kolegyně bohužel pořadí neudržely a propadly se na celkové sedmé místo. Na závěr podle tradice Simonu čekala znaková 100, kdy dohmátla opět na 4. místě. Celkově Žabí králové skončili opět na třetím místě.

Poslední kolo základní části čekalo tokijské proti americkým Toronto Titans, domácímu týmu Iron a týmu Energy Standard. Simona si zde ke „své“ čtveřici disciplín přidala pro ni netradiční motýlkovou 50. Započala opět kraulovou štafetou, kdy svým, již tradičním, třetím úsekem domohla k celkovému pátému místu. Na znakové 50 opětovně potvrdila stoupající formu, kdy ve skvělém čase dohmátla na třetím místě. Na stejné příčce předávala i v polohové štafetě, avšak její kolegyně umístění neudržely a propadly se až na konečné šesté místo. Ve znakové stovce zaplavala teprve potřetí pod hranici 57 sekund a zaznamenala další třetí místo. Jak již bylo řečeno výše, na závěr si zaplavala neobvyklou motýlkovou 50. Proti specialistkám však neměla mnoho šancí a skončila na osmém místě. Tokio Frog Kings však již po druhé zaznamenali celkové druhé místo.

Z výsledků všech „zápasů“ všech čtyř kol vyplynulo, že Toronto Frog Kings postoupilo do semifinále z celkového šestého místa, které jim vyneslo účast v prvním semifinále společně s již známými Energy Standard, London Roar a New York Breakers.

Simona si v semifinále opět zaplavala „tradiční“ čtveřici disciplín ve stejném pořadí. V kraulové štafetě poskočila na druhý úsek a velmi kvalitním časem přispěla k sedmému místu. Další disciplínou, znakovou padesátkou, dosáhla svého vrcholu v této soutěži. Čas 26,22 s znamenal sice „až“ třetí místo, avšak také je vylepšeným českým rekordem! Simona překonala svůj vlastní rekord po téměř sedmi letech o 0,04 s, přičemž její předchozí rekord znamenal titul mistryně Evropy. V polohové štafetě poté Simona opět rozjela závod velmi kvalitně, avšak v celkovém součtu to štafetě stačilo pouze na osmé místo. V závěrečné znakové 100 Simona vylepšila svůj třetí nejlepší čas výkonem 56,91 s, za který brala čtvrté místo.

Bohužel v prvním semifinále to tokijským Žabím králům stačilo pouze na třetí místo, který byl prvním nepostupovým. Celkově Žabí králové skončili na pátém místě.

Pro Simonu skončila Mezinárodní plavecká liga velkým úspěchem, ze kterého sama měla radost: „Odjíždím se skvělými časy i umístěními – 4x bronz, 1x stříbro a spousta 4. míst, český rekord na 50 znak. Bylo to skvělé.“

Simonu čeká mítink v uzbeckém Taškentu, kdy se bude pokoušet splnit limit pro účast na Olympijských hrách společně s reprezentačními kolegyněmi v polohové štafetě. Zde ji z chomutovských plavců doplní i Jakub Štemberk a Tomáš Franta.