Jakuba Štemberka čeká maturita a láká olympiáda

Devatenáctiletý plavec Jakub Štemberk patří největším talentům nejen chomutovského, ale i českého plavání. Ve škole se připravuje na maturitu, v bazénu zkouší bojovat o účast na olympiádě v Tokiu. Na obou frontách mu ale snahu komplikuje pandemie nemoci covid-19.

Víme, že jste měl úžasnou sezónu v roce 2019, dokonce jste se ještě jako junior zúčastnil seniorského ME v Glasgow. Loňský rok už byl ale hodně poznamenán různými omezeními, karanténami, rušením soutěží…

Rok 2020 byl složitý. Bez omezení jsme mohli trénovat jen třetinu roku. Po intenzivní zimní přípravě měly od března začínat důležité závody, ale došlo k uzavření bazénů. Jediné, co jsme stihli, bylo podařené 1. kolo a semifinále MČR družstev. Obě družstva – mužů i žen – postoupila do finále, které se uskutečnilo kvůli odkladům až v září. Byl z toho úžasný úspěch – holky byly o kousek čtvrté a my jsme skončili osmí. Ze všech plaveckých oddílů v ČR! Všichni, kdo se o to zasloužili, z toho měli velkou radost. No a na podzim byly zase všechny závody v Čechách zrušeny, a tak zbyly jen zahraniční – v listopadu jsme závodili s reprezentací v Uzbekistánu a v prosinci se Slávií v maďarském Gyoru. Tam trenéři přihlásili mnoho našich závodníků, ale jen část byla přijata. Přesto startovalo z našeho klubu asi dvacet plavců, což je samo o sobě úspěch.

Jaké byly Vaše nejúspěšnější závody v roce 2020 a čeho se Vám podařilo dosáhnout?

Já mám největší radost ze závodů v Györu, kde se mi podařilo zaplavat téměř na hranici osobního rekordu dvoustovku kraul. Čas 1:50,01 byl jen 0,2 sekundy od B limitu na olympiádu.

Jde si vůbec v této složité době stanovit nějaké odvážné cíle?

Priorita je pro mě úspěšná maturita. A v bazénu – to je teď složité… Ale olympiáda láká….

A jak se daří vašemu klubu Slávii Chomutov?

Všichni jsme tak nějak smutní z toho, že se nemůžeme v plném počtu potkávat na bazénu, naplno trénovat, závodit. Velice úzký okruh z nás, v podstatě jen ty dva úspěšné týmy z loňského MČR družstev, má vytvořeny podmínky na úrovni profesionálních sportovců, ale přesto je nemůžeme naplno využít. Cítíme obrovskou podporu od trenérů, ale co se dá v této situaci dělat? Všichni se strašně těšíme, až karantény skončí a bazén bude zase plný a nikdo nebude omezován v tréninku a závodění.