Plavci TJ Slávie Chomutov na ME v Budapešti

O rok odložené mistrovství Evropy v plavání se konalo na 50 metrovém bazénu v moderní Duna Aréně v Budapešti od 10.-23.května. Náš oddíl, jako jediný z České republiky, byl zastoupen třemi plavci.

Společně s výpravou tam s nimi odcestoval i trenér Jaroslav Jezbera. Jakub Štemberk plaval 200 a 400 metrů volným způsobem a s časy, kterými zaostal za svými osobními rekordy, spokojen nebyl. Jakuba však v těchto dnech čeká maturita a připravuje se i na přijímací zkoušky na vysokou školu. Dlouho taky nebylo jasné, zda se závodů vůbec zúčastní. Dalším plavcem Slávie Chomutov byl Tomáš Franta, jehož cílem bylo zlepšit si svoje nejlepší časy a nejlépe pak splnit i limit na OH do Tokia. Tomáš zaplaval kvalitní čas na 50 znak 25,42, 12 setin za svým osobním rekordem, do semifinále ale nepostoupil. Jeho parádní disciplínou je 100 znak, v rozplavbách zaplaval čas, který ho posunul do semifinále. Tam si ranní čas opět zlepšil na 54,21 a obsadil celkově výborné 10.místo.  Tímto časem zůstal 2 setiny za svým osobním rekordem a 36 setin za limitem pro OH do Tokia. Posledním zástupcem našeho oddílu byla Simona Kubová, která v obou svých startech postoupila do semifinále. Po nepodařených závodech v průběhu jara (v Marseille a Stockholmu) si zaplavala svoje nejlepší letošní časy (50 znak 28,30 a 100 znak 1:00,43) a obsadila na kratší trati 15.místo a na delší pak 13.místo.

V dalším průběhu sezóny se naši nejlepší zúčastní reprezentačního soustředění v tureckém Beleku a v druhé polovině června se pak v Ústí nad Labem koná mistrovství ČR a další týden pak závody Sette Colli v Římě. Tyto závody budou poslední možností k plnění limitů na OH do Tokia. Plavecké soutěže na OH se konají od 24.7.do 1.8.2021. Zatím jediným jistým účastníkem OH z našeho oddílu je Simona Kubová, trenéři Baumrt a Jezbera však věří, že se podaří splnit limit i Tomášovi Frantovi.