Kubová a Franta v Plzni s limitem na Mistrovství Evropy i světa

Během prodlouženého víkendu 15. až 17. září se v bazénu v Plzni na Slovanech konalo 5. kolo Českého poháru pod názvem Plzeňské sprinty. Tento tradiční mítink přilákal nejlepší české plavce, stejně tak jako silnou zahraniční konkurenci z Rakouska a Slovenska. Chomutovská Slávie vyslala do Plzně 14člennou výpravu, která se pyšnila skvělými výkony.

S nejlepším skóre z Plzně odjela Simona Kubová. Ačkoli přicestovala přímo ze soustředění ve španělské Sieře Nevadě, její výkony to nepoznamenalo. Mítink zahájila polohovou 100, na kterou skončila druhá v čase 1:01,13 min. Druhým startem pro ní byla znaková 50, kterou ovládla v čase 26,68 s, stejně tak jako dvojnásobnou trať, kde zastavila časomíru na hodnotě 57,37 s. Všechny tyto časy znamenají nejen nejlepší letošní výkony, ale hlavně splněné limity na Mistrovství Evropy i Mistrovství světa v krátkém bazénu.

Podobně se dařilo i Tomáši Frantovi, který plaval všechny tři znakové disciplíny a na všechny z nich svedl těsné boje s pardubickým Janem Čejkou. Nejprve na 200 skončil druhý za 1:53,19 min, kdy na Čejku nestačil o 0,2 s. Poté, se stejným výsledkem, plaval znakovou 50, kdy časem 23,89 s zaostal o 21 setin sekundy. Vrcholem mítinku pak Tomášovi byla znaková 100, kterou ovládl časem 51,14 s, který rovněž znamená Tomášovu jistou účast na Mistrovství Evropy i světa.

Třetím finalistou byl Filip Jezbera, který byl devátý na znakové 50. Zároveň na všech třech startech zapsal svá osobní maxima. Do finále B, určeného pro druhou desítku závodníků, se však probojovali i další chomutovští plavci.

Z nich se nejvíce dařilo Karlu Kaškovi, který v Plzni závodil ve fantastické formě. Za zmínku jistě patří Karlova znaková 100. Nejenže se mu poprvé podařilo prolomit minutovou hranici, nýbrž ve finále stlačil čas až na hodnotu 57,89 s, které mu stačilo na 3. místo. Do B finále se dostal i na dvojnásobné a poloviční trati. Druhou B-finalistkou byla Valentýna Studentová, která po delší době prolomila neúspěch a vyplavala si 3 osobní rekordy. Nejlépe pak skončila ve finále disciplíny 200 m prsa, kde časem 2:39,77 min doplavala čtvrtá.

Podobně na tom byla i čtrnáctiletá Anežka Doksanská, která, jakožto nejmladší chomutovská závodnice, doplavala 4. v B finále znakové 200. Čas 2:22,74 min znamená nový osobní rekord, podobně jako všechny zbývající závody. V B finále plaval i Tomáš Moravec, který v něm skončil desátý na 50 m prsa, kde se časem 30,51 s přiblížil na necelé tři desetiny sekundy k oddílovému rekordu. Mezi dvacítku nejlepších se probojovala také Zuzana Svobodová, která uzavírala B finále na prsové 200 s časem 2:45,41 min.

Skvělými výkony včetně osobních rekordů se činili i další závodníci, jmenovitě Eliška Doksanská, Markéta Vávrová, Veronika Zelenková, Ondřej Bušek, Maxim Dvořák a Jan Valenta.

Slávie nominovala i jednu štafetu, a sice polohovou štafetu mužů na 4x 50 m. Ta skončila na krásném čtvrtém místě ve složení Jezbera, Moravec, Franta a Bušek.

Chomutovské plavce na konci října čeká další kolo Českého poháru, které se pod názvem Axis cup bude plavat v Jihlavě. Simonu a Tomáše pak již čeká první vrchol sezony, mezi 2. a 7. listopadem je čeká Mistrovství Evropy v krátkém bazénu, které se koná v ruské Kazani.