Starší žáci v Litoměřicích devatenáctkrát první

V Litoměřicích své kvalifikační závody na mistrovství republiky jednotlivých věkových kategorií odplavali i starší žáci. Plavci TJ Slávie Chomutov nasbírali celkem devatenáct titulů oblastních přeborníků, čímž o šest prvenství překonali týden starý výsledek svých mladších kolegů.

Mezi plavci narozenými v roce 2002 na prvenství dosáhla pouze Eliška Dvořáková. To se jí povedlo hned třikrát, když nenašla přemožitelku v závodech 100 a 200 metrů polohově a 100 metrů prsa. Druhá skončila na 200 metrů prsa a na třetích místech skončila ve sprinterských kraulech (50 a 100 metrů). V počtu medailí dopadla o trochu lépe Kamila Slabihoudová, která byla třikrát druhá ve všech polohových závodech a třetí místa brala za 100 a 200 metrů prsa, 400 a 800 metrů kraul a 100 metrů znak. Jedno druhé (100 metrů znak) a tři třetí (200 a 400 metrů kraul a 100 metrů polohově) místa si vyplaval Filip Jezbera. Medailí mohl být vice, z druhé poloviny závodů ho však vyřadila nemoc. Pro jednu medaili si doplavali ještě Jakub Kindl, Martin Oharek a Alice Richtrová.

Mnohem více prvních míst posbíral ročník 2001, kde úřadoval s pěti tituly (200, 400 a 1500 metrů kraul, 200 metrů polohově a 100 metrů motýlek) a jedním stříbrem (100 metrů kraul) především Jakub Štemberk. Zdatně mu dokázal konkurovat Filip Kudláček, který vyhrál třikrát (100 a 200 metrů znak a 100 metrů kraul), třikrát byl druhý (200, 400 a 800 metrů kraul) a jednou třetí (50 metrů kraul). Pro první místo si doplaval i Josef Štemberk (200 metrů motýlek), které podpořil stříbrem na poloviční trati a třetími místy v závodech 200 a 1500 metrů kraul a 400 metrů polohově. Třikrát na stupně vítězů vystoupali Johana Holá (druhá na 100 a 200 metrů prsa, třetí na 800 metrů kraul) s Jiřím Lisým (třetí na 100 a 200 metrů prsa a 200 metrů polohově) a jednou Alexandra Bričová (třetí na 200 metrů znak).

Sedm titulů oblastních přeborníků mají na svém kontě čtrnáctiletí plavci. Největší zásluhu na nich má Markéta Jenčková, která vyhrála pětkrát (200, 400 a 800 metrů kraul, 100 a 400 metrů polohově), druhá byla v závodech 100 metrů kraul a 200 metrů polohově a třetí na 50 metrů kraul. Zbylá první místa zaplavala na obou prsařských tratích (100 a 200 metrů) Barbora Veselá, která přidala ještě třetí místo na 100 metrů polohově. Dvě stříbra na zcela odlišných distancích (50 a 1500 metrů kraul) získal Josef Valenta, třetí místa pak obsadil ve zbylých kraulech (100, 200 a 400 metrů) a v polohovkách na 100 a 200 metrů. Jednou třetí byla Kateřina Molnárová (800 metrů kraul).

V rámci přípravy na dospělé a dorostenecké mistrovství republiky se oblastních přeborů zúčastnili i starší plavci, kteří také plavali výborně. Ondřej Baumrt přepisoval oddílové tabulky v závodech 200 (1:51,70) a 800 (8:08,80) metrů kraul. Štěpánka Šilhanová plavala pouze 800 (9:01,50) a 1500 (17:09,60) metrů kraul, tedy vzdálenosti, které běžně neplave, ale i na nich si vedla skvěle. V obou případech také zaplavala nové oddílové rekordy.