Mistrovství Evropy: Baumrtová pátá, junior Franta zaplaval český rekord

Již na druhém mistrovství Evropy měla TJ Slávie Chomutov dvojí zastoupení. Se Simonou Baumrtovou se vydal do londýnského olympijského bazénu poměřit síly s evropskou elitou také Tomáš Franta. Simona Baumrtová pátým místem na 200 metrů znak potvrdila, že stále patří mezi evropskou elitu a Tomáš Franta opět vylepšil český rekord, tentokrát na 100 metrů znak, a jen těsně se nepodíval do semifinále.

První disciplínou pro Simonu Baumrtovou byl závod na 200 metrů znak, ve kterém již má z loňského roku zajištěnou účast na olympijských hrách. Z rozplaveb postoupila hladce časem 2:11,53 ze sedmého místa. V semifinále čas mírně zlepšila (2:11,26) a postoupila ze šestého místa. Další den pak nastoupila do finálového závodu a kvalitním časem 2:10,57 obsadila páté místo a zároveň potvrdila limit pro olympijské hry.

V dalším závodě na 100 metrů znak nezaplavala v rozplavbách dle svých představ (1:01,67) a skončila až sedmnáctém místě. Díky pravidlům plavecké federace, kdy nemohou plavat semifinále více než dvě závodnice z jedné země, poskočila na šestnáctou pozici a mohla se připravovat na odpolední semifinále. V něm zlepšila čas na 1:00,83, který ale stačil jen na deváté místo. Od vytouženého finále jí dělily pouhé dvě setiny.

Do své závěrečné disciplíny na 50 metrů znak již nenastoupila, aby pošetřila síly a pomohla ženské štafetě na 4x100 metrů polohově k účasti na olympiádě. Ve finále štafety zaplavala společně s Martinou Moravčíkovou, Lucií Svěcenou a Annou Kolářovou čas 4:02,73, doplavaly čtvrté a stále živí naději, že by si štafetu mohly zaplavat i na OH.

Povedené vystoupení má za sebou i Tomáš Franta. V prvním závodě, kterým pro něj byl 100 metrů znak, v rozplavbách zaplaval nový český rekord (55,38) a obsadil dvacáté místo. V redukovaném pořadí se posunul na sedmnácté a od postupu do svého prvního „dospělého“ semifinále ho dělila okem nepostřehnutelná jedna setina.

V závodě na 50 metrů znak zaplaval kvalitní čas 26,07, obsadil jednadvacáté místo a jen nepatrně zaostal za svým vlastním českým rekordem. V posledním závodě na 200 metrů znak skončil třiadvacátý za čas 2:01,96.