Účastníci olympijských her v Riu zavítali na závody do Chomutova

Chomutovská Slávie opět přilákala na 33. ročník Velké ceny Chomutova největší osobnosti českého plavání včetně většiny účastníků olympijských her v Riu. Na konci pátečního programu se plavala plavecká exhibice za účastí právě českých plaveckých hvězd, kdy byly rozděleny do týmů „Divize Sever“ a „Zbytku Světa“. Aktivními kapitány těchto týmů se stali finalisté paralympijských her v Riu Miroslav Smrčka z Ústí nad Labem a Vendula Dušková z Karlových Varů.

V sobotu pak proběhla tradiční PRO-AM štafeta o putovní pohár. Za každou štafetu nastoupili dva zástupci sponzorských firem a dva čeští elitní plavci. Po tříletém čekání, kdy jim vítězství těsně unikalo, se pohár dostal do držení týmu Kultura a sport Chomutov s.r.o. (ve složení Filip Sýkora, Markéta Šilhanová, Martina Elhenická a Petr Bartůněk).

V samotné Velké ceně Chomutova a jejím hlavním závodě na 200 metrů polohově triumfovali domácí Simona Baumrtová a českobudějovický Tomáš Novoveský. Simoně Baumrtové se dařilo i v dalších závodech, přestože po dlouhé pauze měla za sebou pouhý týden tréninku. Ovládla ještě znakařské závody na 50 a 200 metrů a doplavali třetí ve sprintech na 50 metrů prsa a kraul. Ve stejné kategorii se ve velké konkurenci dokázal na stupně vítězů prosadit ještě Tomáš Franta, který vyhrál 50 metrů znak a doplaval druhý na 50 metrů kraul.

Mezi plavci ve věku 13 a 14 let se chomutovských plavců prosadilo na stupně vítězů více. Třikrát na nejvyšší stupínek (50 a 100 metrů motýlek a 200 metrů polohově) vystoupala Kamila Slabihoudová, která k vítězstvím přidala ještě druhá místa za 50 a 100 metrů znak. Pro dvě vítězství (50 a 200 metrů prsa) a tři druhá místa (50 metrů kraul, 100 metrů motýlek a 200 metrů polohově) si doplavala Michaela Malinová. Čistě „chomutovské“ stupně vítězů na 200 metrů polohově završila třetím místem Eliška Dvořáková, která byla dále dvakrát druhá (100 metrů prsa a kraul) a třetí (50 metrů prsa a kraul).

Z chlapců se v této kategorii až na stupně vítězů dokázal prosadit pouze Filip Jezbera, který vyhrál 100 metrů znak a byl druhý na poloviční trati.

V nejmladší kategorii (11 a 12 let) byl zcela suverénní Karel Kaška, který během šesti závodů nenašel přemožitele. Nejprve zvítězil v závodě na 100 metrů motýlek, poté ovládl sprinty na 50 metrů znakem, motýlkem a kraulem a své skvělé vystoupení na domácích závodech zakončil vítězstvími na 100 metrů znak a 200 metrů polohově.

Na prsařské padesátce na Karla Kašku medailově navázali druhým místem Josef Rabas a třetím Tomáš Moravec.